Barbican Theatre, London

Officiell teater i London

Barbican Theatre

Hem för High Society · London

Silk Street, London EC2Y 8DS
Spelas nuHigh SocietyBoka biljetter

Föreställningar

2

Typ

Teater

Postnummer

EC2Y 8DS

Om spelplatsen

Om denna plats

I korthet

  • Konserthall: 1 949 platser

  • Teater: 1 166 platser

  • Boende företag: LSO, RSC

  • Konstgalleri, bibliotek, konservatorium

Europas största multi-konstcentrum i stadens hjärta

Barbican Centre är ett omfattande kulturkomplex i City of London, som erbjuder ett brett utbud av program inom musik, teater, film, bildkonst och utbildning. Officiellt öppnat 1982, är Barbican både en plats och ett arkitektoniskt landmärke, känt för sin brutalistiska design och engagemang för konstnärlig innovation. Det är hem för London Symphony Orchestra, Barbican Theatre (i samarbete med Royal Shakespeare Company), och otaliga utställningar och installationer över sin vidsträckta plats.

Konstdestination med flera platser

Barbican Centre inkluderar en konserthus med 1 949 platser, en Barbican Theatre med 1 166 platser, två biografer, flera gallerier, ett bibliotek, flera restauranger och kaféer, samt en flexibla scenstudio känd som The Pit. Dess stora utrymmen och toppmodern teknologi möjliggör djärv och mångfaldig programläggning, från världspremiärer av nya operor till experimentell teater och internationella filmfestivaler.

Residenter och konstnärliga partners

Barbican är värd för residenter som London Symphony Orchestra och Royal Shakespeare Company. Dess genrebrytande program inkluderar global musik, nutida dans, klassiska konserter och avantgardeteater. Barbican Theatre presenterar ofta moderna tolkningar av Shakespeare och nya uppdrag från stigande dramatiker och regissörer.

Moderna bekvämligheter och samhällstillgång

Komplexet inkluderar flera offentliga områden, utomhusterrasser och anlagda trädgårdar, tillsammans med en huvudgata med butiker och matställen. Besökare drar nytta av gratis utställningar, offentliga konstinstallationer och en årlig kalender med familjevänliga aktiviteter och utbildningsprogram. Det finns också ett växthus fyllt med över 1 500 arter av tropiska växter och träd — en av Londons dolda pärlor.

Så tar du dig dit

Beliggen i Barbican Estate, är centret välbetjänat av Barbican och Moorgate tunnelbanestationer, med Liverpool Street och Farringdon också inom gångavstånd. Cykelparkering och stegfria tillgångar finns tillgängliga i hela området.

Ett måste för konstälskare

Barbican Centre är inte bara en plats — det är en destination. Från levande föreställningar till gallerivisningar och biograf, förblir det en av Londons viktigaste kulturinstitutioner, och erbjuder djärv programläggning för nyfikna människor i alla åldrar.

Galleri

Inuti Barbican Theatre

  • Inside Barbican Theatre — view 1
  • Inside Barbican Theatre — view 2
  • Inside Barbican Theatre — view 3
  • Inside Barbican Theatre — view 4

Platser

Var man sitter i Barbican Theatre

Använd platskartan för att granska sektioner, sikt och prisnivåer innan du väljer platser.

Plats

Hur du hittar dit

Barbican Theatre

Adress
Silk Street, London EC2Y 8DS
Postnummer
EC2Y 8DS
Stad
London

Spelplatsdetaljer

Allt värt att veta

Anteckningar för besökare

Fullt tillgänglig mötesplats med steglös åtkomst, hissar, hörslingor och anpassade toaletter. Hjälp finns tillgänglig vid ingångarna.

FAQ

Vanliga frågor

Snabba svar om besök på Barbican Theatre.

  • Hur får jag biljetter till Barbican Theatre till bästa pris?

    Köp biljetter till Barbican Theatre via tickadoo för garanterat bästa pris och exklusiva rabatter. Vår plattform ger omedelbar bokningsbekräftelse och säker betalning för alla föreställningar som spelas på Barbican Theatre under hela året.

  • Vilka är de bästa platserna på Barbican Theatre i London?

    De bästa platserna på Barbican Theatre inkluderar premiumplatser i parkett (rad A–M) och de främre raderna på första balkong för bästa sikt i denna lokal i EC2. Salongen med 1 166 platser ger utmärkta siktlinjer från de flesta sektioner, och tickadoo erbjuder detaljerade salongsplaner så att du kan boka biljetter till Barbican Theatre i London med full koll.

  • Finns det billiga biljetter till Barbican Theatre för föreställningar samma dag?

    Ja, sista minuten-biljetter och rabatter till Barbican Theatre finns ofta via tickadoo, särskilt för vardagsföreställningar och matinéer på denna förstklassiga teater i EC2.

  • Vad spelas just nu på Barbican Theatre?

    Barbican Theatre erbjuder produktioner från Royal Shakespeare Company, samtida drama, julföreställningar på Barbican Theatre och världspremiärer under 2024–2025. Se tickadoo för aktuella speltider och för att köpa biljetter till Barbican Theatre online.

  • Hur tar jag mig till Barbican Theatre och vilka tunnelbanestationer ligger närmast?

    Barbican Theatre i London ligger bara 2 minuters promenad från Barbican station och 3 minuters promenad från Moorgate station i EC2. Liverpool Street ligger också i närheten, vilket gör tunnelbanan till Barbican Theatre smidig oavsett var i London du befinner dig.

  • Erbjuder Barbican Theatre grupprabatter vid bokning?

    Grupprabatter finns för sällskap på 10+ när du köper biljetter till Barbican Theatre via tickadoo. Familjebiljetter och grupperbjudanden ger mycket bra värde, särskilt för lovföreställningar och sommarföreställningar på Barbican Theatre.

  • Vad kan jag förvänta mig vid ett besök på Barbican Theatre i London?

    Barbican Theatre erbjuder produktioner i världsklass i unik brutalistisk arkitektur i hjärtat av EC2. Arenan har moderna bekvämligheter, flera matalternativ och är en del av Europas största multiartscenter, ofta jämförbart med stora scener i West End.

  • Finns det särskilda julshower och säsongsföreställningar?

    Ja, Barbican Theatres julshower och säsongsprogram inkluderar sommarföreställningar, halvtidslovsföreställningar på Barbican Theatre och särskilda nyårsfiranden på Barbican Theatre. Boka tidigt för dessa populära säsongsbiljetter till Barbican Theatre.